Redaktor Naczelny
Moderator
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 373
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Śro 23:47, 06 Sty 2010 Temat postu: Jak w naturze rozmnażają się storczyki? |
|
|
Storczyki wytwarzają kwiaty tylko w sprzyjających warunkach. Kwiaty te wabią owady w bardzo wyrafinowany sposób - wytwarzają różne atrakcyjne dla owadów substancje takie jak nektar będący pokarmem, substancje o zapachach przyciągających owady, przybierają też kształty podobne do owadów, układ kolorów i kształt stanowią dla owadów swojego rodzaju 'kierunkowskaz'.
Wszystko to służy temu, aby doszło do zapylenia i powstania nasion. Owoc powstaje z silnie rozrośniętej zalążni i w nim dojrzewają nasiona - w zależności od gatunku trwa to od 3 do 20 miesięcy. Storczyki produkują ogromną ilość nasion. Jeden owoc może zawierać ich nawet 2-3 miliony. Nasionka są mikroskopijne i nie zawierają substancji zapachowych jak dzieje się to u nasion innych roślin.
Warunkiem dalszego rozwoju i wykiełkowania roślinki z nasiona jest zainfekowanie go przez pewien gatunek grzyba. Nazywamy to mikrocyzą czyli rodzajem współpracy w wyniku której nasionko otrzymuje substancje odżywcze niezbędne do dalszego rozwoju. Nasionko zmienia postać i przekształca się w kulisty, zielony, plechowaty twór, tak zwany protokorm. Z niego dopiero po pewnym czasie powstanie w pełni wykształcona roślina z własnymi korzeniami, pędem i liśćmi. Niektóre gatunki storczyków potrzebują bardzo dużo czasu od momentu wykiełkowania nasionka do pojawienia się pierwszego listka. Może trwać to nawet do 10 lat.
Potem musi upłynąć jeszcze kilka lat potrzebnych do tego aby roślina rozrosła się na tyle, by mogła zakwitnąć po raz pierwszy.
Post został pochwalony 0 razy
|
|